Kody NFZ

Lista kodów NFZ

Grupy produktów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym zestawieniem zawierającym informację na temat grup towarów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia które można nabyć w sklepie medycznym Rehabilito.
Lista kodów NFZ znajdująca się poniżej pozwoli Państwu sprawdzić jakie są dostępne limity refundacji oraz jakie produkty są w ich ramach refundowane. Do każdego kodu przypisaliśmy produkty wraz z ceną po refundacji.
Zachęcamy do zapoznania się również z zasadami uzyskania refundowanego zaopatrzenia medycznego które przygotowaliśmy dla Państwa w zakładce Refundacje NFZ.

Balkoniki i pionizatory

Wózki inwalidzkie

Laski i kule

P.118 – Kula łokciowa ze stopniową regulacją
P.120 – Kula pachowa
P.121 – Trójnóg lub czwórnóg

Ortezy tułowia i gorsety ortopedyczne

M.57 – Gorset stabilizująco-unieruchamiający
M.58 – Pas stabilizujący odcinek lędźwiowo-krzyżowy lub miednicę
M.59 – Orteza (sznurówka) tułowia sztywna wysoka ze stalkami lub fiszbinami
M.60 – Orteza (sznurówka) lędźwiowo krzyżowa ze stalkami lub fiszbinami
M.61 – Kołnierz sztywny
M.62 – Kołnierz półsztywny
M.63 – Półgorsetowa orteza szyjna
P.115 – Pas brzuszny

Materace i poduszki przeciwodleżynowe

Ortezy i stabilizatory nogi

J.36 – Orteza stabilizująca staw skokowy
J.37 – Orteza sztywna lub półsztywna z tworzywa sztucznego na goleń i stopę
J.38 – Orteza stawu kolanowego z ruchomym stawem kolanowym z regulacją kąta zgięcia
J.39 – Orteza stawu kolanowego obejmująca całą goleń i udo, z regulacją zakresu ruchomości
J.40 – Orteza jednostronna lub obustronna unieruchamiająca lub stabilizująca staw biodrowy z regulowanym kątem zgięcia lub odwiedzenia
J.43 – Orteza na całą kończynę dolną z ujęciem stopy z regulacją kąta zgięcia w stawie kolanowym

Ortezy i stabilizatory ręki

L.47 – Orteza ręki stabilizująca lub korygująca (z wyłączeniem aparatu Stacka i Capenera)
L.48 – Orteza na rękę i przedramię
L.49 – Orteza stawu łokciowego z regulacją kąta zgięcia z ujęciem ręki lub bez
L.50 – Orteza stawu łokciowego z ujęciem ręki lub bez
L.51 – Orteza na ramię i bark (z wyłączeniem temblaków i ortez typu Dessault)
L.52 – Orteza na ramię i bark typu Dessault
L.53 – Orteza odwodząca stawu barkowego z regulacją kąta odwiedzenia

Siedziska ortopedyczne

Refundacja z NFZ na zakup wyrobów medycznych w 2021 roku

Od stycznia 2020 r. działa system e-potwierdzenia zlecenia. Jego stworzeniu przyświecał cel: ułatwić pacjentom realizację wniosków na wyroby medyczne.

W nowym systemie, pacjent nie musi już regularnie odwiedzać oddziału NFZ, aby zrealizować wystawione zlecenie. Od teraz wystarczy wizyta u lekarza, który od razu wystawi gotowy do realizacji dokument z pieczątką i podpisem, z którym można udać się bezpośrednio do punktu świadczącego usługi w ramach NFZ. Zlecenie będzie mógł wystawić również dowolny oddział NFZ (tylko wtedy kiedy lekarz nie będzie mógł tego zrobić). Zlecenia wystawione w 2019 roku są ważne do końca 2020 roku. Po tym terminie nie będzie już możliwa ich realizacja. Zlecenia na starych drukach i zasadach będą wystawiane jedynie do 31 marca 2020 roku.

Zadzwoń i dowiedz się w jaki sposób możesz uzyskać refundację

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, bądź nie wiesz czy Twój przypadek kwalifikuje się do refundacji i w jakim stopniu przysługuje Ci dofinansowanie na potrzebny sprzęt lub produkty, skontaktuj się z naszym specjalistą, który indywidualnie udzieli Ci porady i przedstawi możliwości pozyskania dodatkowych środków z NFZ, PFRON, PCPR lub fundacji i instytucji oferujących takie zapomogi.

Zestawienie zostało przygotowane na podstawie obowiązujących rozporządzeń Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ

  Gdzie znajduje się kod produktu NFZ (grupa i liczba porządkowa wyrobu medycznego)?

  Poniżej znajduje się wzór drugiej strony zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne z zaznaczonym polem, które należy wprowadzić w formularzu zamówienia produktu.

  Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne NFZ

  Jak uzyskać zlecenie NFZ na zaopatrzenie w wyroby medyczne?

  Krok 1

  Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne może wystawić tylko lekarz do tego uprawniony w ramach wizyty lekarskiej refundowanej z NFZ lub prywatnej, a także zdalnie, w ramach teleporady (telefonicznej porady). W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwia wystawianie lekarzom rodzinnym oraz lekarzom specjalistom zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach telefonicznej porady. Od 1 stycznia 2020 roku działa internetowy system online e-potwierdzenia zlecenia NFZ, dzięki któremu lekarze wystawiając zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne lub środki pomocnicze automatycznie potwierdzają prawo do świadczeń już na etapie wizyty lekarskiej, bądź za pośrednictwem telefonicznej porady z Pacjentem. Dzięki temu w nowym systemie Pacjent nie musi już samodzielnie odwiedzać oddziału NFZ, aby potwierdzać zlecenie uprzednio wystawione przez lekarza.

  Krok 2

  Do realizacji zlecenia w sklepie medycznym i odbioru sprzętu potrzebujesz jedynie numeru zlecenia i PESEL uzyskanych od lekarza. Jeśli osoba wypisująca wniosek nie dokona weryfikacji zlecenia, czyli nie nada numeru zlecenia, jako sklep medyczny mający podpisaną umowę z NFZ, możemy to zrobić za Ciebie.

  Poniżej znajdują się najczęściej zadawane pytania związane z procesem realizacji refundacji NFZ na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Aby znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie, wystarczy w nie kliknąć.

  Numer zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne NFZUnikalny numer zlecenia NFZ znajduje się w lewym górnym rogu druku. Kliknij załączone zdjęcie, aby zobaczyć dokładnie gdzie znaleźć można dane niezbędne do realizacji zlecenia.

  Jeśli osoba wypisująca wniosek nie dokona weryfikacji zlecenia, czyli nie nada numeru zlecenia, jako sklep medyczny mający podpisaną umowę z NFZ możemy to zrobić za Ciebie. Wystarczy, że na numer 792 888 222 wyślesz nam skan/zdjęcie otrzymanego dokumentu i gotowe! Zweryfikujemy zlecenie za Ciebie oraz pomożemy dobrać adekwatny produkt w odpowiednim rozmiarze i wyślemy pod wskazany adres. To takie proste!

  Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty w zależności od uwarunkowań, którymi objęty jest wnioskowany sprzęt medyczny.

  Gdzie znajduje się numer zlecenia NFZ oraz jak ono wygląda?

  Poniżej znajduje się wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne z zaznaczonymi polami, które należy wprowadzić w formularzu zamówienia produktu.

  Jeśli osoba wypisująca wniosek (lekarz) nie dokona weryfikacji zlecenia, czyli nie nada numeru zlecenia (brak numeru zlecenia na druku), możemy to zrobić za Ciebie. Na numer 792 888 222 wyślij nam skan/zdjęcie otrzymanego dokumentu i gotowe! Zweryfikujemy zlecenie za Ciebie oraz pomożemy dobrać adekwatny produkt w odpowiednim rozmiarze i wyślemy pod wskazany adres. To takie proste!
  Opcjonalnie możesz przesłać skan/zdjęcie zlecenia korzystając z poniższego formularza.